Ar tau būna taip, kad turi „prieš akis“ didelį projektą, kuris reikalauja didžiulio susikaupimo ir viso tavo dėmesio? Na pvz. paruošti pranešimą, komunikacijos strategiją, parašyti rašto darbą. Bet… net kai tam skiri po 3-4 valandas, pasistūmėti su projektu pavyksta tik labai nežymiai?
Man taip labai dažnai būna. Tiksliau, būdavo, kol nesupratau kas vyksta, ir neišmokau vienos labai naudingos strategijos.
Noriu ja pasidalinti su tavim.
Šią strategiją (jų, beje, yra ir daugiau) išmokau iš Cal Newport audioknygos „Deep work“ (Audiotekoje jau turime šios knygos šortą).
Kodėl nepavyksta susikaupti?
Kompleksinės užduotys – tokios, kaip mano jau minėtas pranešimo ruošimas (mano atveju tai dažniausiai būna webinaras) – reikalauja didžiulės koncentracijos. Vien prisiruošti, sukaupti kontekstą, prisiminti, ką jau padariau, koks bendras planas ir ką turiu padaryti šiandien, užtrunka geras 15-20 minučių. Kas jau yra didžiulis iššūkis.
Bet blogiausia yra tai, kad, jei kažkas mus pertraukia, visą kontekstą tenka „užsikrauti“ iš naujo! (taip veikia mūsų smegenys) O tų „pertraukėjų“ toli ieškoti nereikia: tiek kompiuteryje, tiek telefone nuolat „išlenda“ nauji pranešimai, žinutės, skambučiai, naujienos… O kur dar mūsų pačių mintys (staiga prisimeni kažką „labai svarbaus“) ar kolegos su nuolatiniais „turiu klausimą“.
Todėl labai svarbu išmokti „atsijungti“ ir bent 2-3 valandas visą savo dėmesį skirti darbui su šia užduotimi.
Tam aš naudoju antrąją Cal Newport knygoje paminėtą strategiją – „bimodalinę“.
Bimodalinė strategija
Kaip įmonės vadovas, aš negaliu užsidaryti nuo pasaulio. Negaliu to padaryti visai dienai. Bet – galiu išskirti tam tikrą laiką dienoje, kuomet dirbu prie pačios svarbiausios užduoties.
Taigi, kai turiu „prieš akis“ naują webinarą (pasiruošti webinarui paprastai užtrunka 300-400 valandų) ar kitą sudėtingą užduotį, štai ką aš darau:
- Visą mėnesį į priekį savo kalendoriuje aš užblokuoju laiką nuo 9 iki 12 val. tik šiam darbui – ir apie tai informuoju visus, su kuo paprastai tenka tokiu metu dirbti.
- Darbui išsirenku vietą, kur yra mažiausiai šansų būti sutrukdytam fiziškai. Tai taip pat gali būti ir uždarytos durys su užrašu „NETRUKDYTI, nebent gaisras ar kokia stichinė nelaimė. Atsilaisvinsiu nuo 12 val.“
- Turiu specifinę rutiną, kurią padarau kiekvieną kartą pradedant dirbti: a) perjungiu kompiuterį į „Do not disturb“ režimą, b) tą patį padarau ir telefone, bet jį perjungiu dar ir į „Skrydžio“ režimą, c) uždarau visus langus kompiuteryje (ir visai išjungiu aktyviai naudojamą naršyklę)
- Jei įmanoma, darbui naudoju ne kompiuterį, o užrašinę, a4 formato lapus ar bet kokį kitą „rankinį“ įrankį. Kodėl? Nes kompiuteris mano prote iškart įjungia įprastą „multi-tasking“ režimą, kuris yra neefektyvus dirbant prie sudėtingos užduoties.
- Dirbdamas naudoju „Pomodoro“ techniką, t.y. nusistatau laikmatį 25 minutėms, po jų (jei reikia) darau 5min pertrauką (pasiimtu arbatos, nueinu į tualetą ir pan.) ir vis žymiu progresą, kad matyčiau kiek „pomidorų“ pavyko surinkti per tas 3 valandas.
Ir dar vienas labai svarbus dalykas: pasibaigus suplanuotam laikui dažnai norisi tęsti ir toliau (vien dėl to, kiek daug pavyksta padaryti), bet – reikia griežtai sustoti, išjungti DND režimą, įsijungti telefoną ir, na, „grįžti“ į gyvenimą. Kitaip pradės strigti kasdieniai reikalai ir pradės atrodyti, kad „tai“ neveikia.
Dirbdamas tokiu būdu jau paruošiau 2 itin sudėtingų mokymų programas (abi paruošti užtruko po 3 mėn.) ir 3 webinarus, todėl galiu drąsiai pasakyti, kad tai tikrai veikia.
Ir dabar šią strategiją naudoju ir paprastesniems tikslams siekti, kuomet reikia paruošti naują reklaminės kampanijos strategiją, pasiruošti audioknygos pristatymui, parašyti laišką ar straipsnį (kurį šiuo metu ir skaitai 😁).
Su kitom trim strategijom („Vienuolio“, „Ritmiškaja“ bei „Žurnalisto“) gali susipažinti Audioteka šorte pavadinimu „GILUS DARBAS. Kaip dirbti mažiau, pasiekti daugiau ir susikaupti, kai visi blaško“, o jeigu bus noro pasinerti dar giliau, parašyk prie šorto atsiliepimą ir mes pasistengsime išleisti pilną Cal Newport audioknygą „GILUS DARBAS“.
Linkėjimai,
Audioteka.lt įkūrėjas
Pasidalink: