Šios 5 knygos ir tau gali padėti išsiugdyti asmeninės lyderystės įgūdžius (ir gal net atrasti mylimą veiklą)

Keistas dalykas. Atrodo, žinai kaip svarbu prisiimti atsakomybę už save ir viską kas vyksta tavo gyvenime, bet kažkodėl nuolat grįžti prie savo senų įpročių, neefektyvių elgesio modelių, kitų kaltinimo (giliai širdyje) už viską, kas vyksta ne taip tavo gyvenime…

Noriu pasidalinti kas man padėjo išbristi iš šio, atrodytų, užburto rato.

Nežinau kaip tu, bet anksčiau nuoširdžiai tikėjau, kad gyvenimas susitvarkys, kai tik:

  • Gausiu gerai apmokamą darbą ir nebereikės gyventi nuo algos iki algos,
  • Ateis tinkamas metas pradėti verslą (tada ir pradėsiu),
  • Atsiras laisvo laiko sportui, kad pagaliau nukristų tas „apsauginis sluoksnis“,
  • Mano antra pusė kažką supras ir mūsų santykiai taps nuostabūs,
  • Vaikas pagaliau taps savarankiškas ir man nebereikės už jį visko daryti,…

Dabar skamba juokingai, bet kažkada rimtai tikėjau, kad vieną dieną aplinkybės kažkaip magiškai susidėlios, arba kiti žmonės kažką pagaliau supras, pasikeis — ir tada tai jau bus!

Tada tai jau pavarysiu.

Ir tada jau tikrai būsiu laimingas! 😅

Neužteko suprasti

Prabėgo daug laiko — daugiau nei 10 metų — nuo tos dienos, kai supratau, kad realiai tai beveik viskas yra mano rankose. Ir kad (beveik) tik nuo manęs priklauso kaip mano gyvenimas toliau klostysis.

Beveik? Taip. Nes yra dalykų, kurių nei tu, nei aš negalim kontroliuoti:

  • Negalim pakeisti oro sąlygų (bet galim šilčiau apsirengti ar pakeisti gyvenamąją vietą)
  • Negalim įtakoti pasaulio ekonomikos (bet galim perprasti jos dėsnius)
  • Negalim pakeisti praeities (bet galim „perrašyti“ savo susikurtas istorijas)
  • Negalim pakeisti kitų žmonių (bet galim jiems daryti įtaką, o kartais — pasirinkti su kuo nebendrauti)
  • Negalim pakeisti savo tėvų (bet galim priimti juos, atleisti ir pasirinkti savo gyvenimą gyventi kitaip)

Visa kita — darbas, verslas, santykiai, sveikata, laisvalaikis ir, svarbiausia, reakcija į viską, kas „negerai“ su mūsų gyvenimu — visa tai yra visiškai mūsų rankose.

Žinai kas pasikeitė tada, prieš 10 metų, kai suvokiau visa tai?

Niekas.

Absoliučiai niekas nepasikeitė.

Aš ir toliau buvau gyvenimo auka — nuskriaustasis. Ir toliau tikėjau, kad tai kiti turi pasikeisti, tai aplinkybės turi susidėlioti, tai pasaulis turi tapti patogia vieta man.

Niekas nepasikeitė, nes iki tol aš tikėjau tuo visą savo gyvenimą, ir tai buvo tiesiog įaugę į mano smegenis iki kaulų čiulpų — ir aš nejuokauju, tai iš tiesų „įsirašo“ į mūsų smegenis.

(jei norisi mokslinio paaiškinimo, labai rekomenduoju pasiklausyti šią knygą)

O, kad mes būtume tokie racionalūs kaip galvojam… 🤦‍♂️

Atradau, kas veikia

Ar tai reiškia, kad nuostatų neįmanoma pakeisti ir jeigu mes jau gimėme ir augome galvodami, kad esam aplinkybių auka — tai šito jau nebepakeisi?

Na, ne visai taip.

Kaip įpročius, taip ir nuostatas įmanoma pakeisti — jei tik įdėsime pastangų, kad perrašyti „įaugusius“ įsitikinimus naujais. Taip, realiai sukuriant naujas neuronines jungtis. (Skamba keistai? Bet mūsų smegenys juk keičiasi nuolat — net ir tau skaitant šį straipsnį formuojasi naujos neuronų jungtys tavo galvoje).

Kaip kuriamos naujos stiprios neuroninės jungtys? Nuolat primenant sau naujas nuostatas, naujus įsitikinimus ir kuo dažniau veikiant pagal tuos naujuosius įsitikinimus, ir taip patvirtinant sau, kad jie yra efektyvesni.

Tam man pasiteisino audioknygos. Tiesiog klausydavau — dažnai net tų pačių — audioknygų:

  • vairuodamas
  • bėgiodamas
  • vaikščiodamas
  • tvarkydamas namus
  • prieš pat užmiegant

Ir pamažu mano įsitikinimai apie save ir apie pasaulį realiai pradėjo keistis. Tikrai ne iš karto! Vieniems įsitikinimams užteko kelių mėnesių, kitiems — prireikė metų. Bet dabar man jau nebėra klausimo — akivaizdų akivaizdžiausia, kad tik nuo manęs priklauso: kur aš dirbu, kaip leidžiu savo laiką, kokių tikslų siekiu, ar juos pasiekiu, su kuo bendrauju, ar žmonės manim pasitiki, ar aš pats savim pasitikiu, ar kiti mane gerbia, kaip aš jaučiuosi, kaip aš elgiuosi, ir t.t.

Visa tai — mūsų rankose!

Todėl noriu pasidalinti audioknygomis, su kuriomis praleidau labai daug laiko, ir kurios man padėjo (ir gali padėti ir tau) per tuos metus pakeisti daugybę ribojančių nuostatų, atrasti, ką tu nori veikti gyvenime, kas tau prasminga, sukuti verslą, išmokti megzti naujas pažintis, pakeisti įpročius ir toliau nesustojant augti.

5 audioknygos asmeninei lyderystei ugdyti

Dalinuosi sąrašu savo pačių pačiausių asmeninės lyderystės audioknygų:

1. Stephen R. Covey „7 efektyviai veikiančių žmonių įpročiai“

Ši audioknyga, mano akimis, yra pati svarbiausia. Ir nors tik trys pirmieji įpročiai yra skirti asmeninės lyderystės įgūdžiams ugdyti, iš tiesų tai daug daugiau nei tik įpročiai.

Dar pačioje knygos pradžioje S. Covey per pavyzdžius gražiai paaiškina kodėl mes visi pasaulį matome skirtingai — kas yra „paradigma“ — ir kaip šitas suvokimas gali pasitarnauti mums gyvenime siekiant efektyvumo. (čia skamba taip techniškai tas efektyvumas, bet iš tiesų jis daug kalba ir apie tai, kaip visa tai gali padaryti tave laimingu)

Kuo man patinka Covey rašymo stilius, tai kad aiškindamas sudėtingus dalykus jis pasitelkia lengvai suprantamas metaforas.

Pavyzdžiui kalbėdamas apie pirmuosius tris individualaus tobulėjimo įpročius, jis juos ne tik išsamiai aptaria, bet ir pasitelkia programuotojo metaforą:

  1. Pirmasis įprotis — tai suvokimas, jog TU esi (savo gyvenimo) programuotojas.
  2. Antrasis — įsisąmoninęs jog tu esi programuotojas, parašyk savo programą.
  3. Trečiasis — parašęs programą, vykdyk ją — gyvenk pagal savo programą!

Jeigu reiktų pasirinkti tik vieną audioknygą atsakomybės už savo gyvenimą jausmui ugdyti, tai turėtų būti ši. Vis dėlto noriu parekomenduoti dar kelias audioknygas, kurios gali dar labiau sustiprinti šiuos įgūdžius.

2. Anthony Robbins, „Pažadinkite savyje MILŽINĄ“

Tony Robbins per tuos metus darė didžiulę įtaką mano gyvenime. Po pirmųjų nesėkmingų Audiotekos metų, dar ankstyvais 2013-2015-tais, nusvirusiomis rankomis vaikščiojau ne vieną mėnesį.

Prie Audiotekos vystymo sėdėdavau nuo vėlyvo vakaro iki išnaktų ir nuo ankstyvo ryto iki pat darbų pradžios – tai pareikalavo nežmoniško kiekio energijos ir motyvacijos, o kartu su išsekimu sekdavo ir didžiuliai emociniai nuopuoliai.

Bet kiekvieną kartą kai užsileisdavau šią Tony Robbins audioknygą (tuo metu klausiau jos anglų kalba), jo dėka aš atsitiesdavau. Tony Robbins išmokė mane: tęsti tai ką darau, nepasiduoti, toliau ieškoti veikiančių įrankių, keisti savo įpročius, ribojančius įsitikinimus ir nugalėti asmenines baimes.

Tony Robbins visiškai kitaip prieina prie asmeninės lyderystės, čia daug dėmesio skiriama:

  • Ribojantiems įsitikinimams ir įsitikinimų sistemos (ir kaip juos keisti)
  • Kaip pasinaudoti skausmo/malonumo mechanizmu savo naudai
  • Neuroasocijacijoms ir neuroasociatyviniams ryšiams
  • Kodėl valia ir disciplina nėra tai, ko iš tiesų mums trūksta
  • Tikriesiems mūsų norams – kaip juos atrasti, ir kaip patenkinti
  • Kaip išsikelti ir pasiekti finansinius tikslus
  • Gyvenimo vertybėms ir taisyklės

Audioknygoje paliečiama daug temų, bet — knyga parašyta labai lengvu stilium, todėl ir klausosi labai lengvai. Be to, esminiai principai yra nuolat kartojami — žinau, kad vieniems tai nelabai patinka, nes, atrodo, gi jau girdėjau, jau žinau, bet esmė yra ne sužinoti, o pradėti tai taikyti — todėl kaip ir kitas keturias, šią audioknygą rekomenduoju irgi klausyti ne vieną kartą. (su pertraukom)

Tęskime.

3. Napoleon Hill, „Mąstyk ir būk turtingas!“

Knygai jau beveik šimtas metų! Tačiau iki šiol ji yra top 10-tuke perkamiausių saviugdos knygų — ir tikrai pelnytai. Knyga išleista 1937-taisiais, kuomet dar nebuvo mokslinių įrodymų daugybei šioje knygoje aprašytų principų ir metodų — tačiau tie, kas aklai tuo tikėjo ir tiesiog naudojosi šiais principais nekvestionuodami jų, netruko įsitikinti, jog visa tai tikrai veikia.

Dėl ko šią knygą įtraukiau į šį sąrašą? Nes ji nėra apie pinigus. Ji yra apie asmeninę lyderystę. Apie tai, kad norint gyvenime gauti išskirtinius rezultatus (beje, turtais Napoleon Hill vadino ne vien tik materialius turtus, bet bendrai laimę gyvenime), turi keisti ir savo mąstyseną — išbristi iš aukos vaidmens ir prisiimti pilną atsakomybę už savo gyvenimą.

Šios knygos dėka — jei tik praktikuosi — ir tu:

  • Išmoksi siekti tikslų
  • Išsiaiškinsi savo tikruosius norus
  • Pažinsi pasąmonė galias
  • Išmoksi naudotis vaizduote
  • Pradėsi planuoti ir įgyvendinsi planus
  • Sužinosi kaip efektyviai priimti sprendimus
  • Išsiugdysi atkaklumą

Taip pat sužinosi, kaip žinias (kurių mes ir taip jau turime prikaupę labai daug) paversti rezultatais, taip pat — labai svarbu — sužinosi kas yra energijos transmutacija ir kaip tai įgyvendinti praktiškai.

Galiausiai, mano akimis, vienas svarbiausių dalykų — tai baimės. Napoleon’as Hill’as tam skiria labai daug dėmesio, o juk baimės ir yra tai, kas mus stabdo — kartais mums baisu net užsinorėti tam tikrų dalykų, todėl mes net nepradedam su tuo dirbti.

Beje, daugybė žinomų žmonių — Tony Robbins, Oprah Winfrey, Bruce Lee, Lana Del Rey ir k.t. — ne kartą viešai prisipažino, kad ši Napoleon’o Hill’o knyga jiems padarė milžinišką įtaką. Tačiau suprantama, niekada nebus taip, kad vienos knygos dėka staiga viskas pasikeis. O ir tą vieną reiks ne kartą perklausyti.

Judam toliau.

4. Charles Duhigg, „Įpročio galia“

Tai viena pirmų mano perklausytų audioknygų. Perklausęs ją, iš pradžių pradėjau atidžiau stebėti save — ar tikrai taip yra, kad didžiąją dalį laiko mane „valdo“ įpročiai?

Ir.. žinot ką? Labai aiškiai pamačiau, kad — tikrai taip! Dar pasidomėjau moksliniais tyrimais — ypač Kahneman’o atradimais — ir supratau, kad mes esame visiški įpročių vergai.

Bet mes juk esame sąmoningos būtybės? Na… taip, yra tame tiesos. Bet daug mažiau nei esame linkę manyti. Taip, mes gebame reflektuoti, gebame kartais sąmoningai mąstyti, tačiau mūsų smegenys yra (labai) linkusios ieškoti lengviausio kelio ir įpročiai — pats geriausias būdas taupyti energiją.

Todėl labai svarbu nenaudingus įpročius (t.y. tuos, kurie netarnauja mums) pakeisti naudingais. Ir apskritai, labai labai naudinga šios knygos dėka peržiūrėti savo įpročius.

Bet didžiausia šios knygos vertė — tame, kad ji pateikia realią metodiką įpročiams keisti. Ir ji tikrai veikia!

Dar vienas dalykas, ką svarbu suprasti: įpročiai įpročiams nelygūs. Pasirodo, yra toks dalykas kaip pamatiniai įpročiai, kurie nulemia eilę kitų mūsų įpročių. Tai kai aš pradėjau keisti savo įpročius, pradėjau būtent nuo pamatinių įpročių — tada visas procesas tapo žyyymiai paprastesnis.

Pasigalvok kokius įpročius tu norėtum pakeisti savo gyvenime. Ir tuomet keliaukime prie paskutinės knygos šiame sąraše…

5. Jocko Willink ir Leif Babin, „Pradėk nuo savęs“

Pirmą kartą apie knygą „Extreme ownership“ išgirdau iš Sauliaus Jovaišo, per vadovų mokymus. Iškart supratau, kad privalau perklausyti šią audioknygą. Ir tikrai nenusivyliau!

Knygos autoriai Jocko Willink ir Leif Babin — JAV karinio jūrų laivyno spec. pajėgų (SEAL) vadai. Kas yra tie SEAL’ai? Tai du tūkstančiai keturi šimtai penkiasdešimt ypatingus išbandymus (šaltį, skausmą, badą, milžinišką stresą) išlaikiusių ir specialiai paruoštų vyrų, siunčiamų į pačias sudėtingiausias karines operacijas.

Vien klausant apie „pragaro savaitę“ — per kurią atkrenta bemaž visi norintys tapti jūrų liūtais — oda šiurpsta. Tačiau knygoje išgirsi ne tik įdomių istorijų iš Irako karo ar jūrų liūtų gyvenimo, bet ir susipažinsi su tokiais lyderystės principais kaip:

  • Pradėk nuo savęs
  • Ego pažabojimas
  • „Judu-dengiu“
  • Paprastumo principas
  • Prioritetų nustatymas
  • Paskirstytas vadovavimas
  • Vadovavimas grandine aukštyn ir žemyn

Knygoje taip pat daug dėmesio skiriama veikimui nežinomybės sąlygomis, tikėjimo (ir pasitikėjimo) svarbai. Be to, sužinosi kokia yra esminė lyderystės dichotomija. (užuomina: tai susiję su laisve)

Beje, nors ir šita knyga skamba kaip tarpasmeninės lyderystės knyga, iš tiesų tai esminis šios knygos lyderystės principas yra net knygos pavadinime: PRADĖK NUO SAVĘS.

Pabaigai norėčiau trumpai papasakoti kaip — jei tik susidomėjai šiomis audioknygomis — gali sutaupyti 56,12€ jas įsigydamas.

Audioteka Go

Audiotekoje audioknygas galima pirkti ir po vieną. Bet, jei pvz nori įsigyti visas 5 aukščiau paminėtas audioknygas, susidaro jau nemaža sumelė — 103,12€. Todėl noriu papasakoti kaip dabar tu gali jas visas įsigyti už 47€, t.y. daugiau nei dvigubai pigiau.

Tą gali padaryti įsigydamas 6, 12 arba 18 mėnesių prenumeratą — šitas reikalas vadinasi Audioteka Go.

Kaip tai veikia? Labai paprastai:

a) Pasirenki planą — t.y. kiek audioknygų planuoji įsigyti artimiausiu metu (tą gali padaryti čia)
b) Nusiperki pačią prenumeratą (tą gali padaryti čia)
c) Aktyvuoji prenumeratą (trunka maks. 30 sekundžių) ir..

Tuomet jau gali tiek per Audioteka apps’ą, tiek per Audioteka svetainę iškeisti šiuos kreditus į audioknygas — nieko papildomai už audioknygas nebemokėdamas.

Žodžiu gaunasi, kad audioknyga, pvz „Pažadinkite savyje milžiną“ vietoj 23,70 su Audioteka Go15 planu kainuoja 6,47 — tai tikrai visai geras deal’as.

O pačias knygas tai jau gali rinktis savo nuožiūra (bebūtinai iš sąrašo viršuje).

Todėl noriu pasidalinti dar keliomis savo pamėgtomis audioknygomis.

Ir dar kelios lyderystės audioknygos…

Jeigu domiesi lyderyste, tikiu, kad esi perskaitęs ar perklausęs ne vieną iš šių aukščiau paminėtų knygų, ir gal net ne vieną kartą.

Todėl ieškantiems kažko „naujo“ (ar galbūt dar neatrasto seno), siūlau atkreipti dėmesį ir į šias audioknygas, kurias visas perklausiau, ir ne kartą, ir labai labai rekomenduoju, nes jose taip pat rasite įvairių asmeninės ir tarpasmeninės lyderystės pamokų:

  1. Dale Carnegie, „Kaip įsigyti draugų ir daryti įtaką žmonėms“
  2. Eckhart Tolle, „Naujoji žemė“
  3. Walter Isaacson, „Steve Jobs“ (biografija)
  4. MJ Demarco, „Greitkelis link milijono“
  5. Gary Keller, „Tik vienas dalykas“
  6. Ryan Holiday, „Kliūtis paversk galimybėmis“
  7. Eliyahu Goldratt, „Tikslas“
  8. Joseph Murphy, „Jūsų pasąmonės galia“
  9. Dean Graziosi, „Milijonierių sėkmę kuriantys įpročiai“
  10. Robert T. Kiyosaki, „Turtingas tėtis, vargšas tėtis“
  11. Gary John Bishop, „Atsip*sk nuo savęs“
  12. Marshall Goldsmith, „Trigeriai“
  13. Saulius Jovaišas (ir komanda), „Boso valanda“
  14. Mark Manson, „Viskas yra sukrušta“
  15. Mihaly Csikszentmihalyi, „Srautas“

Taigi tikrai turėsi iš ko rinktis, jeigu nori tobulinti savo lyderystės įgūdžius.

Pasiruošęs naujam gyvenimo etapui?

Būti savo gyvenimo šeimininku — nėra kažkokia utopija, neįgyvendinama svajonė. Tiesiog reikia suformuoti naujus neuroninius tinklus savo smegenyse — normalu, kad tai atima laiko. Bet, nuostabu yra tai, kad tai galima daryti net ir visiškai neeikvojant savo asmeninio laiko (kurio ir taip mums visiems labai trūksta).

Kaip minėjau, šios mano paminėtos audioknygos nėra skirtos pasiskaitymui ar perskaitymui. Tai yra darbo (su savim) knygos. Tam, kad keisti senus įsitikinimus ir įpročius, reikia nuolat priminti sau apie naujas nuostatas, plėsti savo pasaulėžiūrą, savo sąmonę ir šios audioknygos yra idealus būdas tą daryti — geriau nei mašinoj klausyti radiją (kur beveik vien reklamos sukasi) ar sėdėti prie televizoriaus ir žiūrėti filmus, kur tik keičiasi veikėjai ir aktoriai, bet scenarijus visada tas pats.

Prieš kelis metus dariau webinarą, kuriame pasakojau ir apie šią savo kelionę ir apie Audioteka Go, ir štai vienas iš laiškų, kokius gaunu po pusmečio, metų, kartais dviejų:

Labai tikiuosi, kad už kelių mėnesių ar metų sulauksiu panašaus laiško ir iš tavęs!

O dabar, kviečiu pasinaudoti Audioteka Go pasiūlymu, kol jis dar galioja — ir pradėti savo kelionę.

Šilčiausi linkėjimai,

P.S. Žinau, kad norėtųsi paprastesnio būdo gyvenimą perimti į savo rankas — tabletės kokios gal (na, dar nėra tokios). Bet su audioknygom nuostabu tai, kad jų klausymui nereikia skirti papildomo laiko — vairuoji, sportuoji, vaikštai, tvarkaisi ar tiesiog ilsiesi prieš miegą — o audioknyga tiesiog pati leidžiasi į tave. Pabandyk!


Apie Autorių

Aurimas Mikalauskas

Facebook Instagram YouTube

Audioknygos mane lydi kelionėse, sportuojant, vartantis paplūdimyje, važiuojant dviračiu, kartais net ir miegant. Knygą paimti į rankas ne visada spėju, o audioknygai laiko randu kasdien. Plačiau.


Pasidalink: