Pagaliau – antroji dalis!

Žadėjau sausį, žadėjau vasarį, išpildžiau kovą, o giriuosi — balandį… 🙈

Tau taip nebūna? 

Man tai nutiko su antrąja visų laikų žymiausio (ir gal net geriausio) romano dalimi:

„ANA KARENINA (2 knyga)“,  Lev Tolstoj

Jei pirmąją romano dalį jau išklausei, turėtum prisiminti ir puikų knygos įgarsinimą? Tad, siūlau pasižiūrėti Jurgos Šeduikytės pokalbį AUDIOLENTYNOJE  su atlikėja Lina Pavalkyte — apie romano „įdomiąją matematiką“, XIX a. kontekstą, Tolstojų ir kodėl Lina nesistengė skaitydama vaidinti.

O jei klausyti ar skaityti šios knygos dar neteko… na, nežinau, kaip čia švelniai pasakyti. Ai, kartą metuose leisiu sau tai padaryti tiesiai šviesiai — reikia!

Mano mama per karantiną tapo tiesiog priklausoma nuo pasivaikščiojimų su audioknygomis. Kodėl dabar tai sakau? Ji ilgą laiką buvo rusų literatūros mokytoja ir progų skaityti Tolstojų turėjo tikrai daaaaug. Klausantis romano išgirdo jį ne tik iš naujo (lietuviškai), bet ir naujai.

Apie ką ši knyga?

Knyga pirmą kartą išleista 1878 metais. Iki tol penkerius metus buvo  dalimis publikuojama periodinėje spaudoje. Galima būtų reklamuoti kaip „intriguojantį serialą kurio tęsinių laukta ilgus mėnesius“. Bet gal tiek to…

Tai nuostabus romanas apie meilę, šeimą, gyvenimo prasmę ir aistros prigimtį.

F. Dostojevskis pripažino jį „nepriekaištingu meno kūriniu“, o kino, dramos ir kitų meno šakų kūrėjams tai ir per šimtą metų neišsemta tema.

Tiesa, dauguma tuomečių Rusijos kritikų knygą pavadino „lengvabūdišku aukštuomenės romanu“, o Tolstojus gyvenimo pabaigoje būtų mielai jo autorystės atsižadėjęs… 🙄

Laikmetis

XIX a. Rusija, valdoma caro Aleksandro II-ojo, išgyvena didžiulių reformų laikotarpį — panaikinta baudžiava, atsiranda vietos savivalda (zemstvos), pertvarkomi teismai ir kariuomenė, moterims leista siekti aukštojo mokslo.

Sparčiai plečiasi geležinkelių tinklas, bankai, auga pramonė, o kartu su ja ir verslo elitas. Senosios aristokratijos vaidmuo menksta, prasideda įvairūs teisių ir laisvių reikalaujantys judėjimai.

Aktyviai keliamas moters vaidmens visuomenėje klausimas, galimybė mokytis ir pasirinkti ne tik suknelę vakaro puotai…

Knygos veikėjai dažnai aptarinėja šiuos pokyčius, o jų pasirinkimai ir psichologiniai portretai dar labiau atskleidžia sudėtingą šalies ir visuomenės paveikslą.

Nelaimingos savaip

„Visos laimingos šeimos panašios viena į kitą, kiekviena nelaiminga šeima yra nelaiminga savaip“…

Romane pasakojamos kelių šeimų, tokių panašių savo laimės akimirkomis ir taip skirtingai nelaimingas, istorijos.

Pagrindinė siužeto linija — aukštuomenės damos Anos Kareninos, kuri paliko šeimą dėl meilės grafui Aleksejui Vronskiui, taip sugriaudama savo ir kitų žmonių gyvenimus.

Kita — apie dvarininką idealistą Konstantiną Leviną, kuris šeimoje ieško meilės ir tiesos.  Beje, Tolstojaus žmona yra pasakiusi, kad Levinas — tai Levas Tolstojus tik be talento, o Anai Kareninai autorius suteikė nemažai A. Puškino dukters Marijos Gartang savybių.

Įdomu, kad Levino ir Kiti siužeto linijai knygoje skirta net keturiolika skyrių daugiau (117 iš 238) nei Anos ir Vronskio.

Audionygoje daugybė veikėjų ir genialiai nutapytų žmogaus sielos portretų, galbūt juose atrasi ir save, ir savo draugus, partnerius ar šeimos narius, o gal net galėsi nuspėti kaip pasielgs vienas ar kitas veikėjas.

Trumpai apie audioknygą:

Autorius: Lev Tolstoj
Pavadinimas: „ANA KARENINA (2 knyga)“
Skaito: Lina Pavalkytė
Trukmė: 16 val. 27 min.
Ištrauka: 1 val.

Malonaus klausymo!

Inga


Apie Autorių

Inga Vilimė

Audioknygas jaukinausi ilgai (iki šiol tai darau), o pradėjau nuo savanoriško jų garsinimo Lietuvos aklųjų bibliotekoje. Knygas dažniausiai skaitau, o audioknygos puikiai papildo kasdienes keliones automobiliu, pasivaikščiojimus ir buities darbus namuose.


Pasidalink: