Noriu su tavim pasidalinti 7 pinigų psichologijos dėsniais, kuriuos atradau tik ką Audiotekoje pasirodžiusioje tikrai unikalioje audioknygoje apie pinigus.
Audiolaiške tavęs laukia ir dar viena ypatinga staigmena. Bet apie tai — kiek vėliau…
Audioknyga, kurioje radau minėtuosius 7 dėsnius — tai Morgan Housel, finansų žurnalisto, gavusio prestižinius apdovanojimus už išskirtinę verslo ir finansų žurnalistiką, darbas:
PINIGŲ PSICHOLOGIJA. Amžinos pamokos apie turtą, godumą ir laimę
Knyga originalo kalba pasirodė vos prieš metus (ir iškart tapo #1 investavimo ir finansų kategorijose), tačiau jau ir Lietuvoje ji sulaukė milžiniško pripažinimo — ypač žmonių, kurie įprastai neskaito tokio pobūdžio knygų, tarpe.
Kaip teisingai pastebėjo The Wallstreet Journal:
„Tai viena geriausių ir originaliausių finansų knygų per daugybę metų.“
Apie autorių
Nežinau kaip tau, bet kai tik kalba pasisuka apie pinigus, man iškart kyla klausimas — kas kalba? Ar jis pats susitvarko su pinigais? Ar sutampa mūsų vertybės? Ar galiu juo pasitikėti?
Ir… čia iškart netikėtumas — Morgan Housel nėra labai labai turtingas. Jo turtas šiuo metu vertinamas „vos“ 5-10 milijonų JAV dolerių. Tačiau noriu iškart priminti, kad knyga yra ne apie tai „kaip tapti labai labai turtingu“, o apie „turtą, godumą ir laimę“ — t.y. kaip atrasti balansą tarp turto ir laimės, ir neleisti godumui imti viršaus (pažadu, tai nėra autoriaus pasiteisinimas).
Audiolaiško gale pridėjau 15 minučių trukmės skyrių iš audioknygos, kuriame autorius išdėsto savo pinigų filosofiją — kaip jis ir jo šeima tvarkosi su pinigais, kodėl tokių santaupų jiems pilnai pakanka oriam gyvenimui, kiek iš jų jie laiko grynais, kur investuoja kitus ir t.t.
Gyvenime knygos autorius Morgan Housel yra įmonės „Collaborative Fund“, investuojančios į startuolius ankstyvoje stadijoje, partneris. Ir, manau, nenustebinsiu — žurnalistas, rašantis apie pinigus į tokius dienraščius kaip „The Wall Street Journal“.
Už savo gabumus, jis jau gavo prestižinį asociacijos „Society of American Business Editors and Writers“ apdovanojimą „Best in Business“, bei „The New York Times“ apdovanojimą „Sidney Award“.
Jau visai netrukus prieisime prie 7 universalių pinigų psichologijos tiesų, bet prieš tai — apie ką, visgi, visa ši knyga ir kodėl ji tokia populiari.
Apie audioknygą
Kaip sako pats autorius, „pinigai yra visur, jie veikia mus visus, ir daugeliui mūsų — jie kelia sumaištį“. Tad autorius nusprendė imtis darbo — sudėlioti visus taškus ant „i“ ir įnešti aiškumo į šią visas gyvenimo sritis apimančią, mitais ir subjektyviomis patirtimis apipintą temą.
Knygoje rašytojas nagrinėja tokius klausimus kaip:
- kodėl taip yra, kad visi apie pinigus mąsto kiek skirtingai?
- ko pinigai gali pamokyti mus apie riziką, pasitikėjimą savimi ir laimę?
- kokie įpročiai nulemia mūsų elgesį su pinigais?
- kodėl tam tikras elgesys su pinigais vienam atrodo beprotybė, o kitam gali pasirodyti išmintinga ir atvirkščiai?
- kodėl visi su pinigais elgiamės (ir turėtume elgtis!) skirtingai?
- kaip mūsų psichologinė būsena nulemia mūsų elgesį su pinigais?
- kokia investavimo strategija turėtų vadovautis didžioji dauguma mūsų?
Pasak autoriaus, kad suvoktume, kodėl žmonės paskandina save skolose, mums nereikia gilintis į palūkanų normas — reikia pasigilinti į godumo, nesaugumo ir…. optimizmo istoriją.
Kad suprastume, kodėl investuotojai parduoda savo akcijas „meškų rinkos“ dugne, mums nereikia studijuoti laukiamos būsimos grąžos matematikos — reikia galvoti apie agoniją, kai žvelgi į savo šeimą ir klausi savęs, ar tavo investicijos jos ateitį stumia į pavojų.
Labai rekomenduoju užsukti į Audioteką ir pasiklausyti 30 minučių nemokamos ištraukos. O laiško pabaigai — dalinuosi žadėtomis pinigų psichologijos tiesomis, kurias autorius išsamiai nagrinėja šioje audioknygoje.
7 universalios tiesos apie turtą, godumą ir laimę
1. Mažiau ego – daugiau turto. Pinigų taupymas yra skirtumas tarp tavo ego ir tavo pajamų, o turtas yra tai, kas nematoma. Turtas sukaupiamas tada, kai atsispiri šiandienos pirkiniams, kad ateityje sau galėtum leisti daugiau arba turėtum daugiau pasirinkimo variantų. Nesvarbu, kiek uždirbi, niekuomet nesukaupsi turto, jei nepažabosi noro smagiai leisti pinigus dabar pat, šiandien.
2. Su savo pinigais elkis taip, kad kuo ramiau miegotum naktį. Tai ne tas pats, kas sakyti, jog turėtum siekti didžiausios grąžos ar santaupoms atsidėti konkrečią dalį savo pajamų. Vieni žmonės negalės ramiai miegoti, kol negaus didžiausios grąžos; kiti bus ramūs tik investavę konservatyviai. Kiekvienam savo. Tačiau sau užduotas klausimas „ar tai padės man geriau miegoti naktį?“ yra universalus ir geriausias bet kokių finansinių sprendimų palydovas.
3. Jei nori būti geresnis investuotojas, išplėsk savo laiko perspektyvą – tai geriausia, ką gali padaryti. Laikas – galingiausia jėga investavime. Jo dėka maži dalykai išauga į didžius, jis užglaisto dideles klaidas. Jis negali panaikinti laimingo atsitiktinumo ir rizikos, tačiau priartina rezultatus prie to, ko žmonės nusipelnė.
4. Pinigus naudok tam, kad galėtum valdyti savo laiką, nes jei negalėsi to daryti, tai bus stiprus universalus trukdis tavo laimei. Galimybė daryti tai, ką nori, tada, kada nori, su tais, su kuo nori, tiek, kiek nori, yra didžiausi iš pinigų gaunami dividendai.
5. Būk taktiškas ir neišsišokantis. Tavo turtai didžiausią įspūdį daro tau pačiam – ne kam kitam. Tau gali atrodyti, kad nori brangaus automobilio ar prašmatnaus laikrodžio. Tačiau, ko gero, nori kitų žmonių pagarbos ir žavėjimosi. Pagarbą tau greičiau pelnys malonus būdas ir kuklumas, o ne arklio galia ir blizgesys.
6. Apsibrėžk sėkmės kainą ir būk pasiruošęs ją sumokėti. Nėra vertingų dalykų, kurie būtų nemokami. Bet atmink, dauguma kainų neturi matomų etikečių. Neužtikrintumas, abejonės ir apgailestavimas finansų pasaulyje yra dažnai sumokama kaina. Dažniausiai verta ją mokėti. Tačiau šią kainą turi suvokti kaip mokestį (nes mainais gausi kažką gero), o ne kaip baudą (bausmę, kurios derėtų vengti).
7. Venk su finansiniais sprendimais susijusių kraštutinumų. Kiekvieno tikslai ir troškimai bėgant laikui keisis, ir kuo ekstremalesni buvo tavo sprendimai praeityje, tuo labiau jų gailėsiesi tapdamas brandesnis.
Ir čia yra tik septynios iš keturiolikos tiesų apie turtą, godumą ir laimę, kurias rasi išsamiai aptartas audioknygoje „PINIGŲ PSICHOLOGIJA“. Tad kviečiu užsukti į Audioteką ir pasinerti į šią tikrai įdomią kelionę.
O jei vis dar dvejoji — primenu, kad naujausiame audiolaiške, kažkur ties viduriu, rasi ir 20-tąjį audioknygos skyrių, kuriame autorius pasakoja — kaip jis tvarkosi su savo pinigais. Man buvo labai įdomu tai išgirsti.
Trumpai apie audioknygą:
Autorius: Morgan Housel
Pavadinimas: „Pinigų psichologija“
Skaito: Simas Stankus
Trukmė: 5 val. 48 min.
Ištrauka: 30 min.
Nemokamos ištraukos pasiklausyti gali čia.
Linkėjimai,
Pasidalink: