Spėju, „Atominiai įpročiai“ ne kartą buvo patekę į tavo akiratį. Gal net teko skaityti? Nenustebčiau – nuo išleidimo 2018-taisiais, knyga nenulipa nuo perkamiausiųjų viršūnės (kurį topą bežiūrėsi), vos per 5 metus Goodreads ji susirinko 853 tūkst. įvertinimų, 54 tūkst. apžvalgų, įvertinimai – patys geriausi, o kas keisčiausia – ją skaito ir rekomenduoja net įprastai saviugdos neskaitantys. (puikus pavyzdys)
Kai perklausiau ją pirmą kartą, knyga man didelio įspūdžio nepadarė. Nors pasirodė įdomi bei iškart ir lengvai pritaikoma, realiai galiausiai nieko nepritaikiau.
Visgi po kelių metų, atsiradus poreikiui pakeisti keletą įpročių (grįžti į sportą, mažiau skrolinti, daugiau ir susitelkus dirbti, kokybiškiau ilsėtis) — grįžau ir nusprendžiau pasigilinti, t.y. perklausyti knygą įdėmiai ir pritaikyti sau.
Čia ir prasidėjo magija: vos per kelis mėnesius pilnai įtvirtinau naują elgseną ir negalėjau patikėti, kaip lengva, vadovaujantis knyga, buvo viską pakeisti.
- Vėl pradėjau kasdien bėgioti,
- Kas antrą dieną rimčiau sportuoti,
- Telefoną laikau kitam kambary, todėl neskrolinu nei prieš miegą, nei iš pat ryto,
- Vakarais vietoj skrolinimo pradėjau skaityti knygą,
- Iš dalies dėl to pradėjau ir žymiai kokybiškiau ilsėtis.
Ir viskas — vos per porą mėnesių.
Šiandien Atominių įpročių principus taikau kaskart formuodamas naują įprotį, ne viename seminare esu citavęs autorių ir jo knygoje pateiktus metodus. Nes jie veikia. Ir dar kaip!
Vienu keisčiausiu principu pasidalinsiu ir šiame laiške. Netrukus.
Bet prieš tai…
Apie ką ši knyga?
Iš esmės – apie tai, kaip maži atominiai įpročiai ilgoje perspektyvoje padeda pasiekti didelius rezultatus. Visose gyvenimo srityse.
Čia sužinosi:
- Kiek dienų iš tiesų reikia įpročiui susiformuoti. Įprasta manyti, kad automatinškas elgesys susiformuoja per 21 dieną, tačiau tai toli gražu nėra tiesa.
- Kokia yra mažų pokyčių galia – kodėl nedideli, bet nuolatiniai pokyčiai gali turėti didžiulį poveikį ilguoju laikotarpiu.
- Asmenybės kūrimas – kaip identiteto pokyčiai stiprina naujų įpročių įsisavinimą. (Ir atvirkščiai)
- Įpročių ciklas – čia rasi aiškų įpročių formavimo ir palaikymo ciklo paaiškinimą, o tai padės geriau suprasti ir kaip juos keisti.
- Aplinkos poveikis įpročiams – kaip aplinka veikia mūsų įpročius, ir kaip sukurti tokią aplinką, kuri skatintų gerus įpročius. (Tai labai svarbu)
- Klaidos ir nesėkmės – kaip tvarkytis su jomis keičiant įpročius. Ši strategija padės pasimokyti iš nesėkmių ir toliau siekti savo tikslų.
- Kaip įpročius paversti patraukliais – kad būtų lengviau juos įsisavinti ir išlaikyti.
Kodėl atominiai įpročiai? Nes jie nedideli, iš pažiūros – net nereikšmingi. Bet ilgainiui jie tampa didesnės visumos dalimi. Kaip atomai, sudarantys molekules.
Apie autorių
Su šios knygos autoriumi, James Clear, susipažinsi audioknygos nemokamoje ištraukoje. Tai gan šiurpi istorija – dar mokydamasis antroje gimnazijos klasėje James’as patyrė traumą, kuri galėjo baigtis labai liūdnai. Bet būtent maži atominiai įpročiai jam padėjo atsistoti ant kojų ir grįžti į normalų gyvenimą.
Įpročiai tapo jo gyvenimo tema. Po beveik dešimties metų šiuos metodus taikant sau, 2012 m. lapkritį James Clear pradėjo rašyti tinklaraštį. Netrukus jo naujienlaiškio prenumeratorių skaičius pradėjo augti geometrine progresija – nuo tūkstančio prenumeratorių 2012-taisiais, 30 tūkst. 2013-tais, 100 tūkst. 2014-tais, šiandien šis skaičius jau viršija 2 milijonus.
Tiesa, knygą James Clear parašė tik 2018-taisiais, tad gal ir nereikia stebėtis, kad ji iškart tapo perkamiausia ir net šiandien – jau penkti metai iš eilės – ją gali rasti visų bestselerių viršūnėse. Pačiose viršūnėse.
Pabaigai, noriu pasidalinti keisčiausia (bet labai veiksminga) pamoka, kurią išmokau iš šios knygos.
2 minučių taisyklė
Vienas dažniausiai su įpročiais susijęs klausimas: kiek laiko reikia įpročiui susiformuoti? Kaip minėjau, tai ne 21 diena (šią idėją „netyčia“ išpopuliarino Maxwell Maltz savo knygoje Psycho-Cybernetics neatsakingai pateikęs tai, kaip faktą).
Nors jau yra ir moksliškai paskaičiuota, kiek dienų maždaug tai užtrunka, iš tiesų tai – priklauso. Labiausiai priklauso nuo to, kaip dažnai šį veiksmą kartosime. Pavyzdžiui, jeigu nori turėti įprotį bėgioti, jį išsiugdysi daug greičiau, jei bėgiosi kasdien.
Bet jei anksčiau bėgioti neteko, bėgti 30 minučių ar valandą yra gan didelis iššūkis. O kartais – tiesiog neturi tų trisdešimties minučių. Pasirodo, mūsų smegenims ne taip svarbu, kiek ilgai mes tai darome. Svarbu, KAD tai darome apskritai.
Neturi laiko šiandien bėgioti 30 minučių? 30 minučių – kol kas per didelis iššūkis? Pabėgiok dvi minutes. Ar penkias.
Svarbiausia – pradėti.
O dabar – kviečiu pradėti klausytis šios audioknygos. Nors nemokama ištrauka net trisdešimties minučių, užteks paklausyti ir dvi minutes.
Trumpai apie audioknygą
Autorius: James Clear
Pavadinimas: „ATOMINIAI ĮPROČIAI“
Skaito: Simas Stankus
Trukmė: 6 val. 21 min.
Ištrauka: 21 min.
AUDIOKNYGĄ RASI ČIA — ją labai rekomenduoju, net jei jau teko skaityti ar klausyt (greičiausiai nelabai ką atsimeni), ypač jei dabar tau yra pokyčių metas – nori pakeisti kažkokį įprotį, išmokti naujo įgūdžio ar pan.
Įkvepiančių pokyčių!
P.S. Jei visgi nuspręsi įsigyti audiokygą — nepamiršk, kad gali pasinaudoti nuolaidos kodu: PIN20
Pasidalink: