Šios knygos aš labai laukiau.
Perklausiau originalo kalba vos tik pasirodė, ir skaičiavau dienas, kada ji bus išleista lietuviškai. Problema, apie kurią kalba autorius yra labai opi, situacija tik blogėja ir dar ilgai blogės. Bet mes galime ją suvaldyti. Jeigu ne pasaulio, tai bent jau savo bendruomenės ar, mažų mažiausiai, savo šeimos mastu.
Manau, kad knygą perskaityti ar perklausyti yra tiesiog būtina. Visiems – ne tik tėvams.
Tai apie ką ji?
Nerimo karta – akis atveriantis pasakojimas apie kartą, kuri auga be natūralių žaidimų lauke, be tikro bendravimo ir vietoj to pasineria į nenutrūkstamą skaitmeninio pasaulio spaudimą, kuris vis labiau įtraukia ir mus pačius.
Taip pat, žinoma, ir apie tokio gyvenimo būdo pasekmes.
Štai trys esminės probelmos, kurias išsamiai analizuoja autorius:
1. Nerimo epidemija
Knygoje pateikiami šokiruojantys faktai: 2010-2015 metais psichikos sveikatos problemos tarp jaunimo išaugo iki neregėtų aukštumų. Nerimo, depresijos ir savęs žalojimo atvejų skaičius tarp paauglių padvigubėjo. Kodėl tai vyksta? Atsakymas paprastas: tai vaikystės su telefonu pasekmės.
2. Išmanieji telefonai – minų laukas
Socialiniai tinklai, algoritmai ir skaitmeninės platformos tikslingai kuriamos taip, kad užkabintų jaunus žmones ir kuo ilgiau nepaleistų. Jie įtraukia, skatina lygintis su kitais, daro spaudimą būti „tobulais“ ir visą laiką ieškoti pritarimo bei pripažinimo. Toks spaudimas ypač veikia mergaites, tačiau berniukai susiduria su kita didele problema.
3. Perdėtas saugumas realiame pasaulyje ir visiška laisvė skaitmeniniame
Knygoje atskleidžiama paradoksali problema – tėvai stengiasi apsaugoti vaikus nuo realaus pasaulio (kuris yra kur kas mažiau pavojingas), bet nesugeba riboti jų veiklos internete (kuris yra daug pavojingesnė erdvė).
Vaikai, kuriems neleidžiama laisvai žaisti, praranda gebėjimą susidoroti su kasdienėmis nesėkmėmis, o virtualus pasaulis juos įtraukia į destruktyvų ciklą.
Nerimo karta — tai kvietimas veikti
Kaip trijų vaikų tėtis, šią knygą klausiau tiesiog išsižiojęs. Apie problemą be abejonės žinojau, su ja susiduriu ir aš pats, ne tik mano vaikai, tačiau iki šios knygos nesuvokiau problemos masto ir ilgalaikių pasekmių.
Taip pat labai nustebino, kiek daug yra įrodymų ir liudijimų, jog „užkabinimo“ principai socialinių tinklų programėlėse (taip pat ir kitose technologijose) diegiami tikslingai, siekiant vaikus užkabinti nuo kuo ankstesnio amžiaus.
Tačiau kad ir kokia pribloškianti ir įdomi ši knyga, kur kas svarbiau yra tai, kad autorius pateikia ir labai konkrečius žingsnius, ką mes galime padaryti jau šiandien.
Glaustą planą išgirsi dar nemokamoje ištraukoje:
30 MIN NEMOKAMA IŠTRAUKA
Apie autorių
Knygos autorius Jonathan Haidt – socialinės psichologijos daktaras. Jis domisi ir tyrinėja moralinę ir politinę psichologiją. Ši knyga – ne pirmas jo bestseleris, tačiau kol kas tikrai didžiausias, nes po jos pasirodymo praėjusiais metais vyksta tikras sujudimas – bent kiek matosi stebint medijas iš toliau. Tikiuosi, kad jis prasidės ir Lietuvoje. Prie jo prisidėsiu ir aš |