skaitykite

Atradęs asmeninio tobulėjimo knygas, pradėjau domėtis ir sekti, kokią įtaką knygos turėjo daug pasiekusių žmonių gyvenime. Įdomu, kad dauguma šių žmonių, didele dalimi, už tai dėkoja knygoms. Štai vos keletas pavyzdžių:

Seth Godin, vienas žymiausių šių laikų marketingistų ir inovatorių, dar būdamas jaunas patyrė didžiulį nuosmukį, ir, pasak jo (lietuviškas vertimas čia), tik Zig Ziglar mokomųjų audio knygų pagalba atsistojo ant kojų.

Tony Robbins – ta pati istorija: kai jis buvo 17-kos, jo gyvenimas buvo pilnas nesėkmių, skurdo ir nusivylimų, tačiau būtent asmeninio tobulėjimo garso kasečių pagalba jam pavyko visiškai pakeisti savo mąstymą, atrasti aiškią kryptį, pamatyti prasmę ir pradėti gyventi naują gyvenimą.

Bet pavyzdžių toli ieškoti nereikia:

Marijonas Mikutavičius sako: „Už tai, kas esu, dėkoju knygoms“ ir priduria: „knygos padeda bendrauti, jos nepakeičiamos dirbant kūrybinį darbą, kuriuo aš dažnai ir užsiėmiau – kad ir žurnalistikoje ar muzikos srity, rašant tekstus. Be jokios abejonės, knygos padeda tam tikrus pamatus, kurie naudą neša nebūtinai iškart. Vėlgi, gal čia man taip pasisekė – mano gyvenimas su spausdintu žodžiu labai susietas.“

Andrius Tapinas į klausimą, ką jam reiškia skaitymas, atsako: „Užaugau su knygomis, pats skaityti pradėjau gal ketverių, man tai yra neatsiejama gyvenimo dalis. Čia tas pats, kaip paklaustume, kas tau yra koja (juokiasi), ir negalėčiau atsakyti į šį klausimą, kol jos neprarasčiau. Taip pat su knyga. Sunkiai įsivaizduočiau gyvenimą be jų.“

Vytas V. Petrošius, knygynų tinklo VAGA vadovas teigia, „Nusipirkęs knygą, tarkim, už 30 ar 50 litų, skaitytojas gauna žymiai didesnę naudą, nei ji įkainota pinigine išraiška. Knyga skaitytoją įkvepia veikti, kurti, praturtina jo sielą. Iš knygų galima gauti ir praktinės naudos – atrasta idėja ar mintis gali išspręsti brangią verslo problemą.“

Kalbant apie asmeninio tobulėjimo literatūrą, neseniai skaičiau vieną įdomų Dave Ramsey straipsnį, pavadinimu „20 dalykų, kuriuos turtingi žmonės daro kasdien“. Visą straipsnį anglų kalba rasite čia, bet įdomu, kad net penki punktai iš dviešimties yra susiję su knygomis ir jų skaitymu:

  • 63% turtingųjų važiuodami į darbą klausosi audio knygų. Nepasiturinčiųjų tarpe, audio knygų pakeliui į darbą ar namo klauso tik 5%.
  • 63% turtingųjų savo vaikams liepia perskaityti bent dvi negrožines knygas per mėnesį. Tik 3% nepasiturinčiųjų tai daro.
  • 88% turtingųjų per dieną 30 minučių ar ilgiau skaito profesinę, tobulėjimo literatūrą. Nepasiturinčiųjų tarpe tai daro tik 2%.
  • 86% turtingųjų tiki, kad mokytis ir tobulėti reikia visą gyvenimą. Tik 5% nepasiturinčiųjų tuo tiki.
  • 86% turtingųjų mėgsta skaityti, o nepasiturinčiųjų tarpe – 26%.

Sakyti, kad knygos turėjo didelę įtaką tam, kaip susiklostė mano gyvenimas, būtų per menka. Knygos man padėjo praplėsti akiratį, atrasti savo misiją gyvenime, išsigryninti savo vertybes. Iš knygų mokausi geriau pažinti save ir kitus, suprasti kaip žmogus mąsto, kaip elgtis su pinigais, kaip lavinti atmintį, kaip pasiekti tikslus, gyventi ne tik sėkmingą, bet ir laimingą gyvenimą…

Nors šiame, dvidešimt devintajame, pokytyje Leo Babauta kalba apie grožines knygas, aš su malonumu skaitau, o taip pat ir Jums labai rekomenduoju, ir asmeninio tobulėjimo knygas ir audio knygas. Daugumoje šiuolaikinių (bei gerų klasikinių) asmeninio tobulėjimo knygų apstu įdomių istorijų, pasakojimų apie tikrų žmonių gyvenimus, todėl tokias knygas dažnai taip pat įdomu skaityti, kaip ir gerą romaną.

Y kartos atstovai, tikriausiai, paprieštarautų, sakydami „kam skaityti knygą, kai gali per 3 minutes perskaityti trumpą straipsnį, peržiūrėti video ar permesti akimis infografiką“, tačiau tokie greit suvartojami dalykai nepalieka gilesnių pėdsakų, per dieną tokių „greitukų“ galima suvartoti dešimt, dvidešimt, ar visą pusšimtį, ir iki vakaro pamiršti juos visus. Knygose pateikiami pavyzdžiai dažnai iliustruojami įdomiomis, įsimintinomis istorijomis. Darbas su knyga, paprastai trunkantis bent kelias dienas, priverčia iš tiesų susimąstyti ir daug dažniau įkvepia pokyčiui.

Knygų skaitymui neturi laiko? Puikiai tave suprantu. Laiko stoka – viena iš priežasčių, kodėl aš knygų daug dažniau klausau, nei skaitau. Tai buvo ir pagrindinis motyvas įkurti Audioteka.lt – internetinį lietuviškų audio knygų knygyną bei leidyklą. Knygų klausymui išnaudoju kiekvieną laisvą akimirką: klausau sportuodamas, važiuodamas dviračiu, vairuodamas ar tiesiog vaikščiodamas parke.

Knyga „52 Pokyčiai“ taip pat leidžiama audio formatu dėl tos pačios priežasties – tikiu, kad tokią knygą klausysite dar ir dar, nes ji visada bus šalia, t.y. užsimanę jos pasiklausyti, paimsite telefoną į ranką ir galėsite perklausyti bet kurį iš 52 knygos skyrių.

Na štai, po šios, šį kartą kiek ilgokos, įžangos, kviečiu pasiklausyti dvidešimt devintojo pokyčio:

 

P.S. Jei šiame puslapyje atsidūrėte atsitiktinai, daugiau apie audio projektą „52 Pokyčiai“ galite sužinoti čia.