Manau, sutiksi, kad šiandien mes gyvename dėmesio ekonomikos laikais. Didžiausios pasaulio kompanijos – Meta (Feisbukas ir Instagramas), Alphabet (Google), Apple, Microsoft, Amazon – jei ir ne tiesiogiai gyvena pardavinėdamos mūsų dėmesį (kaip tai daro soc. tinklai), tai kuria tam įrankius ir platformas.
Kiekviena šių kompanijų deda milžiniškas pastangas, kad:
- Kuo dažniau sugrįžtume,
- Kuo ilgiau išbūtume,
- Patirtume kuo daugiau emocijų.
Tam, kad užtikrinti dopamino atsaką ir taip sukurti įprotį grįžti vėl ir vėl.
Atrodytų, nieko naujo – iki soc. tinklų turėjom televiziją, radiją, tradicinę žiniasklaidą, kuri lygiai taip pat pardavinėdavo mūsų dėmesį reklamdaviams.
Bet aš nesutinku. Manau, kad:
a) dar niekada dėmesio blaškos įrankis nebuvo taip lengvai prieinamas (kišenėje ar rankinuke, nors dabar dažniausiai tiesiog rankoje, 24/7),
b) dar niekada neturėjom tokių galingų algoritmų ir dirbtinio intelekto, ir to pasekoje…
c) tokio plataus masto turinio individualizavimo ir, rezultate – tokio įsitraukimo.
Pasekmės šiandien jau akivaizdžios – telefonus tikrinam kas 5-10 minučių, paėmę junginėjam iš eilės visus appsus, patys esame pasiekiami visą parą, dieną pradedam ir baigiam telefone (taip aukodami ir savo emocinę sveikatą), o kas blogiausia – nebegalim susikaupti ilgesniam laiko tarpui, kad sukurti kažką tikrai vertingo ir kokybiško – nesvarbu, kokioje srityje.
Mano manymu, ši problema kasdien aštrėja ir ateityje tik aštrės, todėl nuolat mokausi treniruoti savo dėmesį, gebėjimą kelias valandas susikaupus dirbti prie užduoties nesiblaškant.
O prasidėjo viskas būtent nuo knygos „Gilus darbas“, jai pasirodžius 2016 metais.
Ką rasi audioknygoje?
Įdomu, kad – nors knyga pasirodė prieš 8 metus – paskutiniais metais jos populiarumas (taigi, ir aktualumas) tik didėja. Goodreads platformoje šiandien ji turi 153 tūkst. įvertinimų ir 12 tūkst. apžvalgų, o bendras įverinimas – 4.18 ⭐️ – įspūdingi rodikliai.
Nors čia autorius nekalba apie dopaminą ir neurobiochemijos mokslų atradimus, padedančius verslui kurti priklausomybę savo produktams (apie tai – kitoje netrukus pasirodysiančioje knygoje), audioknygoje „Gilus darbas“ išsamiai nagrinėjamos šios trys temos:
- Kodėl gilus darbas šiandien yra toks svarbus?
- Kas trukdo mums pasiekti tą gylį?
- Kokios 4 strategijos gali padėti jį pasiekti?
Ar ji bus įdomi ir vertinga tau? Priklauso. Klausimas: ar tau pavyksta susikaupti ir nesiblaškant dirbti prie tam tikros problemos valandą-dvi-tris? Neskrolinant, gal net įjungus do-not-disturb ar skrydžio ✈️ režimą ar visai numetus telefoną kitam kambary? Galbūt visai nesinaudoji socialiniais tinklais? Jei taip – greičiausiai ši knyga ne tau.
N o jei ne – tada net jeigu nemanai, kad gilus darbas yra svarbus – labai kviečiu pasiklausyti bent nemokamos ištraukos. Joje, beje, daugiau sužinosi ir apie šios knygos autorių.
NEMOKAMA 20 MIN. IŠTRAUKA ČIA