Galbūt jau teko girdėti terminą „psichosomatika“? Apie holistinį požiūrį į sveikatą kalbama vis dažniau.
Tačiau dar visai neseniai į tai niekas rimtai nežiūrėjo. O ir mokslinių įrodymų, kad mūsų psichinė savijauta (ypač – lėtinis stresas, ilgai slopintos ar nesuvoktos emocijos) gali net tapti mirtinų ligų sukėlėju – trūko.
Audioknygoje „Kai kūnas sako NE“ – įrodymų rasi apsčiai.
Tai apie ką ši audioknyga
Jei taip trumpai – ji yra apie tai, kodėl verta ir kaip išmokti klausytis savo kūno. Maté argumentuotai paaiškina, kad kai mes ignoruojame savo emocijas* ar per daug save spaudžiame, kūnas dažnai pradeda siųsti signalus ligų pavidalu. Pačių rimčiausių ligų pavidalu.
*išsamų paaiškinimą, kas yra emocijos mokslo požiūriu ir kodėl jos svarbios taip pat rasi viduje – 13-tame skyriuje.
Nors knyga parašyta lengvai, tikrai išgirsi ne vieną klampų terminą (nesakyk, kad neperspėjau!).
Temos, apie kurias išsamiau kalbama audioknygoje:
1. Proto ir kūno ryšys. Rasi aiškių mokslinių įrodymų, patvirtinančių, kad emocijos ir fizinė sveikata yra susijusios, kad ilgalaikis stresas ir emocijų slopinimas gali silpninti imuninę sistemą ir skatinti ligų atsiradimą.
2. Ribų nustatymas ir rūpinimasis savimi. Knygoje daug kalbama apie emocinių ribų nustatymo svarbą ir rūpinimąsi savimi. Daugelis pacientų, kuriuos aprašo autorius, sunkiai nustato ribas ir per daug aukoja save kitiems, kas tik didina stresą ir sveikatos problemas.
3. Asmenybės tipai ir ligų rizika. Maté identifikuoja tam tikras asmenybės savybes, kurios yra susijusios su didesne ligų rizika, pavyzdžiui, nuolatinis noras įtikti, prisiimti per daug atsakomybės ir siekti tobulumo. Autorius taip pat aptaria, kaip visuomenės lūkesčiai gali skatinti šiuos bruožus ir neigiamai veikti sveikatą.
4. Trauma ir vaikystė. Knyga nagrinėja, kaip vaikystės patirtys, ypač traumos ar emocinė nepriežiūra, gali formuoti emocinius modelius ir stresines reakcijas, kurios daro įtaką sveikatai vėlesniame gyvenime. Daugelis lėtinių ligų, anot Maté, gali būti siejamos su ankstyvosiomis emocinėmis traumomis.
5. Atvejų analizės ir tyrimai. Čia rasi daug tikrų istorijų apie pacientus, susidūrusius su labai rimtomis ligomis – tokiomis kaip vėžys, ALS ar išsėtinė sklerozė. Maté analizuoja jų emocinę istoriją, parodydamas, kaip pacientų emociniai modeliai galėjo prisidėti prie ligų atsiradimo.
Jeigu dar neturėjai progos paskaityti šios knygos, tikrai labai rekomenduoju. Jei į psichosomatiką žiūri skeptiškai, tikiu, kad knyga visam laikui pakeis tavo požiūrį. Kūno signalų aš tikrai neignoruodavau ir iki šiol, bet požiūrį į lėtinį stresą ir slopinamas emocijas man ji stipriai pakeitė.
O gal kūno ir proto ryšys tau, kaip tik, akivaizdus, bet iki šiol trūko aiškaus mokslinio pagrindimo? Knygos, kurią galėtum pateikti kaip įrodymą, kad privalai turėti savo ribas ir, pirmiausia, pasirūpinti savimi? Ši audioknyga yra tas įrodymas.
Apie autorių
Gabor Maté – garsus Kanados gydytojas ir rašytojas, žinomas dėl savo įžvalgų apie kūno ir proto ryšį. Jo specializacija – priklausomybės, traumos ir stresas bei jų poveikis sveikatai.
Maté knygos padeda suprasti sudėtingus vidinius procesus ir kviečia atidžiau pažvelgti į savo sveikatą bei santykį su savimi.
👉 Pradėk klausyti nemokamai čia |