Pirmoji mano knygų iššūkio 2013 knyga įveikta, tad noriu trumpai apie ją ir papasakoti.
DĖMESIO: jei norite perklausyti audioknygą „1984-ieji“, spauskite čia.
Apie Orvelo knygą keistu pavadinimu 1984 sužinojau visai neseniai ir visiškai atsitiktinai, bendraudamas su klientu apie jo paieškos sistemą, kuri nerasdavo knygos pavadinimu „1984”. Buvau sunepatogintas, kai prisipažinau, kad apie šią knygą nesu net girdėjęs.. Pasirodo tai viena visų laikų perkamiausių knygų, nuo jos pasirodymo 1949 metais, buvo parduota daugiau nei 25 mln. knygos kopijų.
Apie ką ši knyga
1984 – distopija, kurią autorius parašė 1948-49 metais, prieš pat savo mirtį. Knygoje aprašyta politinė ir socialinė situacija, kuri, autoriaus įsivaizdavimu, pasaulyje susiklostys apie 1984 metus. Šioje knygoje autorius išreiškia savo kritiką imperializmui ir totalitarizmui, piešia netolimą ateitį, kuomet pasaulį valdys trys didžiosios valstybės – Okeanija (grubiai – abi Amerikos, Britanijos salos, Australija ir pietinė Afrika), Eurazija (Rusija ir vakarų Europa) ir Rytazija (tolimieji rytai).
Nors paviršutiniškai atrodytų, kad nieko panašaus, ką įsivaizdavo Orvelas, neįvyko, geriau pasižiūrėjus į demokratiją, kurią turime savo šalyje ar vakarų valstybėse, galim pastebėti daugybę atitikimų, ypač tarp prolių (taip naujakalbe buvo vadinami proletarai) ir žemesniosios klasės. Nors ir išoriškai žmonių laisvė nebuvo suvaržyta taip, kaip įsivaizdavo ir aprašė Orvelas, Zigmundo Froido atradimų ir Edvardo Berne pastangų dėka, žmonės buvo pavergti kur kas maloniau. Apie žiniasklaidos priemonių panaudojimą šiam tikslui knygos autorius užsiminė, bet tuo metu, manau, dar sunku buvo įsivaizduoti, kad tą bus galima padaryti taip, kad žmonės patys mokėtų pinigus už įrankius, skirtus jiems pavergti, o ne priimtu kančią kaip gyvenimo normą.
Tiesa, kapitalistai toli gražu nebuvo „nugalėti” ir kapitalas, mano supratimu, vis dar yra aukščiausioji valdžia, tačiau nežinant sunku pasakyti, kaip šis valdžios apratas iš tiesų funkcionuoja ir ar jis atitinka tai, ką įsivaizdavo Orvelas. Yra daugybė sąmosklo teorijų, apie daugumą jų pasiskaityti galite čia.
Tik nepamanykite kad čia sausa knyga apie politiką, anaiptol. Čia tikrų tikriausias romanas, su meilės istorija ir visais kitais elementais. Istorija tikrai įtraukianti, perskaičiau ją vos per kelis prisėdimus.
Vertimas
Knyga išversta 1991 metais, bet skaityti ją buvo tikras malonumas ir sunku net buvo įsivaizduoti, kad knyga originaliai parašyta ne Lietuvių kalba. Paskutiniu metu teko „paragauti” keletą ypač prastai išverstų knygų, tad šia prasme knyga buvo tikra atgaiva. Ačiū Virgilijui Čepliejui už tikrai puikų vertimą.
O užduotis čia buvo tikrai neeilinė, kadangi knyga parašyta ne šiaip anglų kalba, bet dar joje pilna ir naujakalbės terminų.
Naujakalbė
Tai vienas labiausiai man patikusių dalykų knygoje. Gilinimasis į žodžių kilmę (kas ypač sureikšminama Lotynų ar Hebrajų kalbose) man ilgą laiką buvo neaiškus reikalas. Ši knyga prasklaidė rūką, parodydama žodžių kilmės ir suvokiamos prasmės reikšmę.
Siekdama supaprastinti žmonių (ir praeities) valdymą, kaip vieną iš priemonių Partija pasirinko kalbos perrašymą į taip vadinamą Naujakalbę. Apie Naujakalbę yra net atskiras skyrius knygos pabaigoje, konceptas iš tiesų labai įdomus: įvedant naujus žodžius, panaikinant tam tikras žodžių prasmes ar visai atsisakant kai kurių žodžių buvo siekiama ne tik kuo tiksliau išreikšti anglų socializmo pasaulėžiūrą ir mąstymo būdą, bet ir padaryti neįmanomus kitus mąstymo būdus. Juk iš tiesų neįmanoma galvoti ar bendrauti apie kažką, kam išreikšti neturi jokių žodžių..
Reziumuojant, jei esi bent kiek politiškas (net jei ir visai mikroniškai, tik tiek kiek aš), labai rekomenduoju perskaityti šią knygą.
P.S. Su Naujais Metais!
P.P.S. Audiotekoje jau yra ir audioknyga „1984-ieji“.
Pasidalink: