NAUJIENA: audioknyga „Kūnas mena viską“ — jau Audiotekoje

Ar tau yra nutikę kažkas baisaus, ko niekaip negali pamiršti?

Tokį klausimą skelbimų lentose iškabinėjo knygos, apie kurią šiandien papasakosiu, autorius, kartu su kolegomis 1994-taisiais pradėjęs vieną iš savo tyrimų. Tikslas — palyginti, kaip žmonės prisimena savo geruosius ir baisiuosius potyrius. Netrukus papasakosiu, kodėl šis tyrimas buvo toks svarbus.

Beje, tai vos vienas iš gausybės tyrimų, kurie išsamiau nagrinėjami šioje tik ką pasirodžiusioje audioknygoje:

KŪNAS MENA VISKĄ.
Kaip išgydyti kūno, proto ir sielos traumas

Nors knyga rašyta prieš beveik dešimtmetį, perkamiausiųjų viršūnėse ją galima rasti iki šių dienų. Tai tik dar kartą patvirtina, kokia svarbi ir aktuali yra ši tema. Daugybė mūsų esame išgyvenę vienokias ar kitokias traumas, persekiojančias mus iki šių dienų, trukdančias gyventi normalų gyvenimą.

Bet yra ir gera žinia: pasveikti, nors ir nelengva — įmanoma. Ir tam autorius skirią net pusę knygos. Čia išsamiai aptariami keliai į pasveikimą:

  • Kaip vėl priklausyti sau pačiam, susigrąžinti jausmą, kad esi atsakingas už save,
  • Rasti būdą nusiraminti ir susikaupti,
  • Išmokti išlaikyti ramybę, susidūrus su nemaloniais praeities vaizdais, mintimis, garsais ar fiziniais pojūčiais,
  • Kaip išmokti gyventi čia ir dabar — ne tik būnant su savimi, bet ir bendraujant su aplinkiniais,
  • Nebeturėti paslapčių nuo savęs, kurių dažniausiai griebiamės tam, kad išgyventume.

Mano manymu, tai — pati svarbiausia ir įdomiausia knygos dalis, nors audioknygoje ji prasideda tik ties 8 valandos ir 39 minutės žyme.

Kuo ypatinga ši knyga?

Neslėpsiu, net nežinau nuo ko pradėti. Knyga yra labai plati, gili, išsami. Pirmos keturios dalys skirtos aptarti visą gausą aktualių mokslinių tyrimų. Čia išgirsi ne vieną šiurpą keliančią istoriją — apie moterų patirtą prievartą (nepraleidžiant detalių), vaikų išgyventus tvirkinimus, Vietnamo karo karių netektis, palikusias randus visam gyvenimui.

Bet pagrindinė knygos ypatybė — tai, kad autorius remiasi trimis naujomis mokslo šakomis, kurios iš esmės pakeitė požiūrį į psichologines traumas, smurtą ir jų padarinių ignoravimą.

Šios naujos mokslo šakos – tai:

  1. Neuromokslas — tiriantis, kaip smegenys palaiko protinius procesus,
  2. Raidos psichopatologija — tirianti neigiamų išgyvenimų įtaką proto ir smegenų vystymusi,
  3. Tarpasmeninė neurobiologija — tirianti, kaip mūsų elgesys veikia aplinkinių žmonių emocijas, biologiją ir mąstyseną bei požiūrius.

Autoriui pavyko visa tai pateikti visiems lengvai suprantama kalba ir, pasitelkiant (tikras) istorijas, sukurti tikrai įtraukiantį, nors ir pilną mokslinių faktų, pasakojimą.

Knygoje sužinosi apie:

  • Traumų atsinaujinimą — ryšį tarp proto, smegenų ir mūsų realaus gyvenimo,
  • Vaikų psichiką — kuo ji skiriasi nuo suaugusio žmogaus, kaip vaikai įsisąmonina raidos laikotarpiu patirtas traumas (užuomina: dažnai nuslepia giliai giliai),
  • Kas nutinka, jei ignoruojame ar bandome išstumti patirtos traumos padarinius,
  • Kaip veikia trauminė atmintis — kodėl tam tikrus įvykius sunku atkurti, o, juo labiau, įrodyti tikrai įvykus,
  • Kaip pasveikti, kad trauma nebetrukdytų tau gyventi.

Metodus autorius aptaria pačius įvairiausius — nuo kalbėjimo (beje, jis pasirodo nėra toks visagalis) iki masažų, akupunktūros, jogos bei EMDR.

Knygos epilogas — paliečiantis iki širdies gelmių. Tikiu, kad jį norėsi atsisukti ir perklausyti dar ne vieną kartą.

O grįžtant prie mano laiško pradžioje užduoto klausimo ir tyrimo — jis svarbus dėl to, kad — kad ir kaip stengtumėmės užmiršti, išstumti seniai patirtas traumas, bet koks „dirgiklis“, grąžinantis mus į tą įvykį (kvapas, prisilietimas, garsas, vaizdinys) gali sukelti nevaldomą fizinę ar psichinę reakciją. Išvengti dirgiklių dažnai tiesiog neįmanoma, o savo reakcijos kontroliuoti mes jau nepajėgūs (knygoje autorius detaliai paaiškina kodėl).

Bet yra būdas išgyti.

Apie tai ir yra ši audioknyga.

Apie autorių

Besselis van der Kolkas — medicinos mokslų daktaras, vienas žymiausių pasaulyje traumų specialistų, Brukline, Masačiusetso valstijoje įsikūrusio traumų centro įkūrėjas, Bostono universiteto Medicinos mokyklos psichiatrijos profesorius ir Nacionalinio kompleksinių traumų gydymo tinklo direktorius.

„Ši knyga – mano ilgamečio darbo rezultatas, vainikavęs trisdešimties metų pastangas suprasti, kaip žmonės susitvarko su trauminiais išgyvenimais, išlieka gyvi ir pasveiksta. Į knygą sudėta mano trisdešimt metų klinikinio darbo su traumuotais vyrais, moterimis ir vaikais, daugybė diskusijų su kolegomis ir studentais, dalyvavimas besivystančiame moksle apie tai, kaip protas, smegenys ir kūnas susitvarko su gniuždančiais potyriais ir po jų pasveiksta.“ — taip apie savo knygą kalbėjo Besselis van der Kolkas

Klausyk nemokamai

Jei vis dar neprisijungei prie Audioteka Club bendruomenės (šiuo atveju knygos galėtum klausyti nemokamai), kviečiu pasiklausyti net valandos trukmės nemokamos ištraukos.

PLAČIAU APIE AUDIOTEKA CLUB SKAITYK ČIA

 

Trumpai apie audioknygą:

Autorius: Bessel Van Der Kolk
Pavadinimas: „Kūnas mena viską. Kaip išgydyti kūno, proto ir sielos traumas“
Skaito: Simas Stankus
Trukmė: 16 val. 2 min.
Ištrauka: 1 val.

Nemokamos ištraukos pasiklausyti gali čia.

Linkėjimai,


Apie Autorių

Aurimas Mikalauskas

Facebook Instagram YouTube

Audioknygos mane lydi kelionėse, sportuojant, vartantis paplūdimyje, važiuojant dviračiu, kartais net ir miegant. Knygą paimti į rankas ne visada spėju, o audioknygai laiko randu kasdien. Plačiau.


Pasidalink: