kaip suvaldyti nerimą — 23 būdai audioknygoje „Nesuk sau galvos“

Ar žinai, kas turi didžiausią neigiamą įtaką mūsų gyvenimo trukmei?

Sekmadienį kaip tik dalyvavau ilgaamžiškumo konferencijoje, kur galima buvo tikėtis daug kalbų apie papildus ir kaip tabletėmis prailginti savo gyvenimą.

Nieko panašaus.

Pasirodo, numeris vienas „žudikas“, besislepiantis už daugybės, kartais, atrodytų, nesusijusių lėtinių ligų, yra chroniškas stresas.

Manau, sutiksi, kad stresą šiandien patiriam visi. Visi ir daug. Klausimas tik – kaip su tuo stresu mums pavyksta susitvarkyti – ar nerimas netampa nuolatiniu palydovu.

Pasidalinsiu trimis man labai patikusiais būdais tvarkytis su stresu, bet iš pradžių – knyga, iš kurios sužinojau apie du iš jų. Tai – šios savaitės Audioteka naujiena:

Apie stresą ir neigiamą jo įtaką iš tiesų išgirdau ne pirmą ir ne antrą kartą – galbūt ir tu jau klausei apie tai audioknygose „Kūnas mena viską“„Jūs esate placebas“ ar skaitei knygoje „Kai kūnas sako ne“ (pastaroji audio formatu pasirodys kiek vėliau).

Jei trumpai – nors mokslinė bendruomenė susiskaldžiusi, jau yra nenuginčijamų įrodymų, kad daugybė širdies, kraujotakos, autoimuninių ligų, taip pat vėžys ir diabetas – gali būti psichosomatinės kilmės, t.y. sukeltos nesuvaldyto chroniško streso ar kitų psichinių negalavimų.

Pradėjau gal kiek niūrokai, bet norėjau atkreipti dėmesį į tikrai svarbią šiandienos problemą: mes patiriame per daug streso, dėl to dar labiau pergyvename, bet mažai apie tai kalbame ir nieko dėl to nedarome. O tai šią problemą tik gilina.

Grįžkime prie knygos.

Užteks gromuluoti

Ar teko girdėti terminą „overthinking“? Taip, kalbu apie perdėtą nenaudingą permąstymą. Kitaip lietuviškai vadinamą gromulavimu. Sukimą tų pačių minčių ratais kvadratais. Aiškus nerimo simptomas.

Būtent į tai ši knyga ir koncentruojasi:

Kaip atsikratyti streso, negatyvių minčių, atgauti proto ramybę ir gyventi šia akimirka.

Audioknygoje — net 23 būdai, kurie gali padėti tai padaryti. Turinio daug, audioknyga vos 5 valandų trukmės, čia nerasi jokio tuščiažodžiavimo.

Sužinosi:

  • Kaip rašymas, tinkamas laiko planavimas, protingų tikslų išsikėlimas padeda mažinti stresą ir nerimą,
  • Kaip galime padėti sau, naudodami autogeninio atsipalaidavimo, vizualizacijos, laipsniško raumenų atpalaidavimo, nerimavimo atidėjimo technikas,
  • Kaip naudojant KET – kognityvinio elgesio terapiją – atpažinti ir pakeisti sustabarėjusius mąstymo modelius.

Visų 23 būdų suvaldyti nerimą čia neaptarsiu, bet noriu pasidalinti trimis paprastais metodais, kuriuos jau naudoju ir kurie man labai padeda. Čia — pirmasis:

Keturi būdai suvaldyti stresą

Prieš pasinaudojant šiuo metodu, streso šaltinį reiks atpažinti (apie tai plačiau knygoje), bet kai jau žinai, yra keturi dalykai, ką su tuo galima padaryti:

  1. Vengti – dažnai net nesusimąstom, bet vienas geriausių būdų tvarkytis su stresą keliančia situacija yra tiesiog jos vengti. Tai įmanoma ne visada, bet daug dažniau nei mums atrodo.
  2. Pakeisti – jei negalime išvengti, galbūt galime kažką pakeisti? Paprašyti aplinkinių, kad šie pakeistų savo elgesį, draugo, kad nustotų laidyti nejuokingus juokelius.
  3. Priimti – kartais situacijos negalim nei išvengti nei pakeisti, tokiu atveju labai svarbu yra aiškiai sau pripažinti, kad taip jaustis yra natūralu. Tai irgi padeda.
  4. Prisitaikyti – galiausiai, ketvirtas būdas yra mokytis pakeisti požiūrį tose situacijose, kai nieko dėl jų padaryti neišeina. Knygoje plačiau apie tai, kaip tą padaryti.

Vien šis metodas gali išspręsti didelę dalį stresą kelenčių rūpesčių. Bet ką daryti, kai stiprus nerimas jau užvaldė, o išvengti streso per vėlu?

5-4-3-2-1 įsižeminimo pratimas

Tokiu atveju labai pravers įsižeminimo pratimas. Kai pradėjau rašyti laišką, galvojau, pasidalinsiu pačiu pratimu ir galėsi iškart jį pritaikyti ir sau, bet susimąsčiau, kad:

a) vargu ar jį naudosi nežinant, kaip ir kodėl jis veikia,
b) laiške niekaip nepavyks jo perteikti trumpai.

Todėl paliksiu jį atrasti tau (rasi antrame audioknygos skyriuje). Šio pratimo dėka ne tik nuraminsi besisukančias mintis, bet ir ištikus panikos atakai susikoncentruosi į pagrindinius penkis pojūčius.

Kaip lengvai grįžti į šią akimirką

Galiausiai, nepamiršk vieno labai paprasto metodo, kurį net profilaktiškai galima atlikti keletą kartų per dieną. Problemos jokios jis nesprendžia, bet tikrai sumažina nerimą ir pradeda sugrįžti į šį momentą:

Tris kartus giliai, lėtai, ramiai, kuo aiškiau jausdamas, kaip oras keliauja kvėpavimo takais pirmyn ir atgal – įkvėpk ir iškvėpk.

Pabandyk dabar.

Ką dar rasi audioknygoje?

Nors knyga trumpa, bet man – labai patiko jos konkretumas. Būdų dirbti su nerimu, atrodo, daug, bet kiekvienas jų skirtas skirtingam žmogui ar skirtingai gyvenimo situacijai.

Čia rasi atsakymus į šiuos klausimus:

  • Kodėl mintys užsisuka ratais?
  • Kokios yra ilgalaikės gromulavimo pasekmės?
  • Kaip rašymas gali padėti?
  • Kas yra naratyvinė terapija ir kaip ji gali padėti problemą atskirti nuo žmogaus?
  • Kaip tinkamai paskirstyti savo laiką, energiją ir reaguoti į psichologinius dirgiklius
  • Kokie keturi būdai gali padėti pajusti vidinę ramybę?
  • Kaip pakeisti įsišaknijusius mąstymo modelius?

Galiausiai susipažinsi su nauju mokslo požiūriu į emocijų valdymą ir penkiomis pasaulėžiūromis.

Knyga tikrai neprailgs. Mane ji labai praturtino, veiksmų ėmiausi iškart nuo pat pirmojo skyriaus. Labai rekomenduoju ją ir tau – nebent nei su nerimu, nei su stresu savo gyvenime tu nesusiduri.

Pradėk čia:

30 MIN. NEMOKAMA IŠTRAUKA ČIA

NESUK SAU GALVOS
— Nick Trenton —

Trumpai apie audioknygą

Autorius: Nick Trenton
Pavadinimas: „NESUK SAU GALVOS“
Skaito: Gabrielius Jucevičius
Trukmė: 4 val. 43 min.
Ištrauka: 30 min.

Linkėjimai,


Apie Autorių

Aurimas Mikalauskas

Facebook Instagram YouTube

Audioknygos mane lydi kelionėse, sportuojant, vartantis paplūdimyje, važiuojant dviračiu, kartais net ir miegant. Knygą paimti į rankas ne visada spėju, o audioknygai laiko randu kasdien. Plačiau.


Pasidalink: