Ayn Rand „Šaltinis“ — jau Audiotekoje

Žinai tą jausmą, kai – skaitai knygą (arba jos klausai), tiesiog kategoriškai nesutinki su knygos autoriaus požiūriu, bet knyga parašyta taip gerai, kad negali nustoti jos skaityti vien dėl paties skaitymo malonumo?

Na gerai, gal ne vien dėl to, bet apie tai – vėliau.

Ką noriu pasakyti, kad su „Šaltiniu“ man būtent taip ir nutiko.

Tiesą sakant, praėjusiais metais perskaičiau tik dvi rimtos apimties ne audio knygas:

  1. Pirmoji – 1100 psl. „Atlas Shrugged“ (dar verčiama į lietuvių kalbą),
  2. Antroji – kiek kuklesnė, 782 psl. – „Šaltinis“.

Būtent perskaičiau – po „Atlas Shrugged“, kurios autorė ta pati Ayn Rand, nebegalėjau sulaukti audioknygos. Apie Ayn Rand dar pasikalbėsim, bet dabar, tiems, kas tiesiog labai laukėte šios knygos (o tokių, žinau, tikrai yra) – kviečiu klausyti! „Šaltinis“ – jau Audiotekoje:

ŠALTINIS
— Ayn Rand —
Pradėti norėčiau nuo kelių perspėjimų:​​​​​

  • Ši knyga yra romanas – tikriausiai tai ir taip akivaizdu, bet – kadangi grožinę literatūrą pristatinėju retai, pagalvojau, užfiksuosiu. Paskutiniu metu vis dažniau viena kita grožinė knyga atsiduria mano rankose, tik stengiuosi labai gerai atsirinkti.
  • Autorė yra objektyvizmo ir individualizmo šalininkė. Ir dar idealistė! – romane vaizduojami žmonės realybėje neegzistuoja, bet, kaip pati autorė sako, ji vaizduoja „ne kaip yra, o kaip turėtų būti“.
  • Knyga rašyta prieš bemaž šimtą metų (1943-iais, jei taip tiksliau) – visgi labai daug reikšmės tai tikrai neturi, tik gal kad romane nerasi interneto ir visų tų išmaniųjų.
  • Abejingų ši knyga nepalieka. Greičiausiai ir tau ji arba labai patiks, arba labai ne. Autorė viską ir visus griežtai skirsto į juoda/balta, tad ir veikėjai yra gan statiški ir kiek schematiški (bet tikrai puikiai sukurti).
  • Pradėjus bus sunku sustoti.Manau, kad mane būtent tai labiausiai ir užkabino – tas meistriškas autorės gebėjimas galvosūkio detales išmėtyti taip, kad aiškiai nujaustum, jog jos kažkada kažkaip galiausiai apsijungs, nors neturi žalio supratimo, nei kada, nei kaip (bet laukti – labai malonu).

O dabar – apie knygą.

Apie ką audioknyga

Iš pirmo žvilgsnio – apie du architektus. Vieną – iš pašaukimo, kitą – nes „mama sakė paeis“.

Pirmasis – užsispyręs, aukščiausių idealų, absoliučiai atsisakantis eiti į bet kokius kompromisus, sutinkantis dirbti tik tuomet, jei kūrinys bus aukščiausios kokybės ir viskas bus įgyvendinta būtent taip, kaip jis pasakys.

Antrasis – lankstus, draugiškas, puikiai su visais sutariantis, architektūroje gal ir ne genijus, bet su tokia pagalba, kokią turi jis – tai ne problema. Ko pasekoje jam tikrai visai paeina. Ar bent taip atrodo.

Žinoma, knygoje bus ir moteris – beje, taip pat ypatinga, bemaž viskam abejinga, ir dar aseksuali. Kol… Na ir dar keletas veikėjų, kurių keliais žodžiais jau niekaip neapibūdinsiu. Bet visi be galo svarbūs.

Čia, žinoma, tik paviršių paviršius.

Iš šios knygos sužinojau labai daug apie architektūrą (bet taip tikrai giliai – autorė ruošdama knygą turėjo ne vieną konsultantą). Bet ne ką mažiau ir apie propagandą, žodžio galią, kūrybiškumą, konformizmą…

Ir, žinoma, individualizmą. Tai buvo kita svari priežastis, dėl ko nusprendžiau skaityti toliau. Norėjau geriau suprasti, kaip mąsto kraštutinių pažiūrų individualistas. Ir pažiūrėti, galbūt ir mane autorė įtikins, kad būtent individo genialumas yra atsakymas į šviesesnį rytojų. (neįtikino).

Apie autorę

Ayn Rand – viena garsiausių JAV rašytojų, filosofė, scenaristė, dramaturgė.

Rand sukūrė ir išpopuliarino objektyvizmą – tokią filosofinę poziciją, pasak kurios, yra tik vienas teisingas būdas suprasti realybę per objektus, jų savybes ir tarpusavio ryšius, nepriklausomai nuo asmeninių suvokimų ar įsitikinimų.

Šią filosofiją ji įkūnija savo romanuose. Nors Lietuvoje iki šiol ji mažai žinoma, vakarų pasaulyje, ypač JAV jos kūryba padarė milžinišką įtaką. Net dabartinis JAV prezidentas Trumpas yra viešai pasisakęs, kad jis yra „kaip Rorkas“ (pagrindinis romano veikėjas).

Beje, Ayn Rand nėra tikrasis jos vardas. Alisa Rozenbaum yra žydų kilmės, būdama 21 metų ji paliko gimtąją rusiją ir emigravo į JAV.

Vertimas ir įgarsinimas

Turiu atskirai paminėti, kad lietuviškam audioknygos leidimui itin pasisekė – tiek su vertėju, tiek su įgarsinimu.

Knygą išvertė Lietuvos literatūros lauke puikiai žinomas ir aukščiausiai vertinamas vertėjas (ir ne tik) – Marius Burokas. Labai kviečiu pasiskaityti interviu, kuriame jis dalinasi, kaip apsisprendė versti tokią kontroversišką knygą ir atsako į klausimą, kodėl šiandien verta ją skaityti.

O įgarsino Šaltinį nuostabioji Aldona Vilutytė – taigi, tos 33 valandos tikrai neprailgs.

🎧 PRADĖK NUO 60 MIN. IŠTRAUKOS ČIA

Trumpai apie audioknygą

Autorius: Ayn Rand
Pavadinimas: „ŠALTINIS“
Išvertė: 
Marius Burokas
Skaito: Aldona Vilutytė
Trukmė: 33 val. 6 min.
Ištrauka: 1 val.

Šilčiausi linkėjimai,


Apie Autorių

Aurimas Mikalauskas

Facebook Instagram YouTube

Audioknygos mane lydi kelionėse, sportuojant, vartantis paplūdimyje, važiuojant dviračiu, kartais net ir miegant. Knygą paimti į rankas ne visada spėju, o audioknygai laiko randu kasdien. Plačiau.


Pasidalink: