Kaip einasi ištverti tamsos sugrįžimą?
Net jei vienintelė išeitis atrodo pasislėpt po antklode, yra ir kitų būdų nepasiduoti pilkumai.
Ryškesnė šviesa, judėjimas – lyg ir savaime suprantama. Be šito leidžiu sau dažniau pasilepinti tikrąja prabanga – ilgesniu pokalbiu ar miegu, ypatingesniu patiekalu, kokybišku tekstu. Papildoma vidinės šviesos vitaminų kategorija – knygos. Ypač tos, kuriose tamsos gal ir netrūksta, bet ta tamsa tokia nurauta, kad belieka tik nert ir mėgautis.
„Temstant vyksta įstabiausi dalykai, nes tuomet išnyksta paprasti skirtumai. Galėčiau gyventi amžinoje Prieblandoje.“
Nobelio premijos laureatės Olgos Tokarczuk knyga – labai tinkanti norint pasilepinti sodriu ir kokybišku romanu. Rudeniškai mistiška ir tuo pačiu labai realistiška, šiurpoka, įtraukianti ir – bent jau man – kartais labai juokinga.
Atokiame Lenkijos kaimelyje prie Čekijos sienos gyvena iš pažiūros šiek tiek kuoktelėjusi, brandos amžių pasiekusi anglų kalbos dėstytoja Janina Dušejko. Kartu su buvusiu mokiniu ji verčia Williamo Blake’o kūrybą, ne sezono metu prižiūri aplinkinius vasarnamius, domisi astrologija, aplinkinius vadina savo sugalvotais vartais, o gyvūnus myli labiau nei žmones.
Netikėtai moterį pasiekia žinia, kad mįslingomis aplinkybėmis mirė jos kaimynas Didžioji Pėda. Ir tai tik pirmasis nelaimės ženklas… |
Mistiškas ar žemiškas, šiurpus ar juokingas?
Romanas ne tik labai stiprus literatūriškai – kai kuriuos sakinius norėjosi užsirašyt, kokio taiklumo ir gerumo.
Knyga vienodai gali mėgautis ir tas, kuris vertina itin gerą, sodrų tekstą ir tas, kurį traukia įdomių žmonių istorijos, detektyviniai elementai ar tiesiog proga būti nustebintam autorės humoro ir netikėto siužeto posūkio.
Jei skaitei kitus Tokarczuk romanus – tiesiog pamiršk, kad juos parašė ta pati autorė. Literatūros Nobelis teikiamas tikrai ne kiekvienam, bet Arklas į kitus jos kūrinius nepanašus. Iš mano skaitytų – ši linksmiausia ir labiausiai įtraukianti. Tik nepamanyk, kad klausysi komedijos! Oi ne, humoras labai subtilus ir tikiu, kad bus tokių vietų, kurios man kelia juoką, o tau gal ašarą išspaus (ar atvirkščiai…).
Jei tai pirma pažintis su viena garsiausių šiuolaikinių Lenkijos rašytojų, tai labai kviečiu nepraleisti šios progos ir pradėti klausyti Nijolės Narmontaitės įgarsinto romano. Jau per pirmą pusvalandį suprasi, ar ponia Dušejko ir tave užkabino ant savo pasakojimo meškerės:
👉 Pradėti nemokamai (30 min.) gali čia
Beje, jei patiko „Totoriškos virtuvės aštrumai“, tai čia ne tik išgirsi tą patį balsą, bet ir vėl sutiksi nerealiai įdomią moterį.
Tai viena iš tų istorijų, po kurių dar pagarbiau pradedi žvelgti į kiekvieną nepažįstamą senjorę – gali būti, kad po kukliu paltuku slepiasi neįtikėtino tvirtumo siela, kelianti – o kartais ir sprendžianti – itin svarbius visai žmonijai klausimus.
Labai rekomenduoju. |
Trumpai apie audioknygą
|
|
Autorius: Olga Tokarczuk
Vertėjas: Vyturys Jarutis
Skaito: Nijolė Narmontaitė
Pavadinimas: „Varyk savo arklą per mirusiųjų kaulus“
Trukmė: 8 val. 49 min.
Nemokama ištrauka: 30 min
Beje, 2019 metais romanas pateko į trumpąjį tarptautinės Bookerio premijos sąrašą, o šiais metais – į NY Times skaitytojų išrinktą geriausių XXI amžiaus knygų šimtuką. Reta skaitytojų ir kritikų vienybė 😊
Jaukūs linkėjimai belaukiant šviesesnių dienų ☀️
Apie Autorių
Inga Vilimė
Audioknygas jaukinausi ilgai (iki šiol tai darau), o pradėjau nuo savanoriško jų garsinimo Lietuvos aklųjų bibliotekoje.
Knygas dažniausiai skaitau, o audioknygos puikiai papildo kasdienes keliones automobiliu, pasivaikščiojimus ir buities darbus namuose.